2011. december 19., hétfő

Telefonos interjú tippek

Néhány info a telefonos állásinterjúkhoz:

"Szinte minden szegmens, szinte minden pozíciójánál használják a cégek HR osztályai a telefonos interjút, mint a kiválasztás első lépcsőjét." - írja a profession.hu cikke.


"Növekvő számú jelentkezők miatt, egyre több munkaadó, illetve személyzeti tanácsadó személyes felvételi interjú előtt rövidebb telefonos interjúkkal próbálják szűrni a pályázókat, ezzel pénzt és időt megspórolva. Ezeket a telefonos interjúkat sűrűn részben vagy egészében idegen nyelven folytatják, különösen multi cégek esetében vagy értelemszerűen olyan pozícióknál, ahol a magabiztos nyelvtudás a munkakör fontos része vagy a cég elvárása." - olvashatjuk a bizcv.hu oldalon.


 A harmonet 10 pontban írta össze a fontos tudnivalókat. Talán ez a leghasznosabb tanács:
"Készüljünk fel, ha tudjuk, melyik céghez megyünk! Itt van előttünk az Internet, ne legyünk restek beírni a keresőbe a hirdető cég nevét! Ha pedig tanácsadó irodát, fejvadász céget, vagy munkaközvetítő irodát hívunk, érdeklődjünk tőlük a cég tevékenysége, létszáma, főbb adatai felől."

2011. december 16., péntek

Telefonos interjú tippek II.

A hét a telefonálás jegyében telik. A következő cikkben újabb tippeket kaphatunk a telefonos állásinterjúhoz.
  • "Alapvetően kétfajta telefoninterjút lehet megkülönböztetni: az elküldött pályázat alapján kapott megkeresés és direkt megkeresés ismeretlen ajánlattal." 
  • "Amennyiben a telefoninterjú hosszabb 10-15 percnél, annak nem csak a tartalma, hanem reakciónk módjának (strukturált, könnyed, jó kapcsolatteremtő, őszinte, körülményes, akadozó stb.) megállapítása is fontos lehet."
  • "Nem udvariatlan más időpontot kérni, ha a hívás pillanatában nem tud beszélni. Ilyenkor érdemes megjegyezni a cég/tanácsadó nevét és kérni/ajánlani visszahívást."

A HVG karrier rovata szintén hasznos tippekkel szolgál.
  •  "A Szűrő interjú: általában rövid, 3-8 kérdést tesz fel a felvételiztető, amelyek alapján eldönti, hogy van-e értelme a személyes találkozásnak és a felvételi folyamat folytatásának." 

  • Teljes interjú: olyan, mint a személyes állásinterjú, de technikai vagy költségkímélési okokból (pl. földrajzi távolság vagy több résztvevője van egymástól távol) telefonon lebonyolítva. Általában háromnegyed-egy órás, de előfordulhat, hogy olykor hosszabbra nyúlik: nem ritka a három órás telefonos interjú sem. A telefonos felvételi beszélgetést a hagyományos interjúhoz hasonlóan jó előre egyeztetni szokták, és ugyanúgy kell fölkészülni rá, mintha személyes beszélgetésre mennénk.."
 
  • "Készülj fel az udvarias és professzionális – a személyiségedhez és a megcélzott pozícióhoz illő - bejelentkezésre: „X.Y. vagyok, jó napot kívánok!” Ha ismeretlen, vagy rejtett számról hívnak, mindig így vedd fel."
 
  • "Nem látják, mégis mosolyogj!Hogyha hangodon érezni, hogy mosolyogsz, pozitív benyomást tehetsz a felvételiztetőre, és megalapozhatod a beszélgetés hangnemét. Egy amerikai kísérletben modellezett interjúszituációban az interjúztató pusztán a hallott hang alapján meg tudta mondani, hogy az interjúalany ül vagy áll, sőt, még azt is, hogy milyen öltözéket visel (például pizsamát vagy öltönyt). Ha teheted, öltözz úgy, mintha személyes találkozóra mennél!"
Ez utóbbit mi is tapasztaljuk az álláskereső klubban: mindig átmegy a hangulat telefonon keresztül... Ezért az állásinterjúra felkészítő csoportban a szimulációs játékban mindig külön gyakoroljuk a telefonos interjút is!

2011. december 15., csütörtök

A telefonálás technikái II.

Folytatjuk tegnapi bejegyzésünket a telefonálás technikáiról.

"Telefonon kommunikálni gyakran nagyobb kihívás, mint személyesen. Nincs gesztus és testbeszéd-ugyanakkor helytelen kommunikációval és rossz fordulatokkal is a cégről állítunk ki bizonyítványt."
Írja egy cikk a monster honlapján az üzleti telefonálásról. 
Néhány kulcsgondolat a cikkből merítve inspirációt:
  • Ha előre egyeztetett időpontban telefonálunk, akkor legyünk pontosak.
  • Ha nincs előre egyeztetett időpont, illik munkaidőben, 9-18 óra között telefonálni. 
  • Beszéljünk normál tempóban. 
  • A beszélgetés elején említsük meg a beszélgetés célját, a konkrét munkakört, és hogy honnan tudunk róla:  "Az Interneten találtam hirdetésüket, melyben adminisztrátort keresnek. Az állásra jelentkezem..."
  • Kérdezzünk konkrét dolgokra.  "Szívesen elküldöm az önéletrajzomat. Kinek címezhetem? Megadná az -email címet?" "Mikor lehet interjúra menni?
  • Legyünk tömörek, rövidek, lényegre törőek. Nem kell minden részletet telefonon tisztázni, átmenni faggatózásba.
  • Negatív válasz, elutasítás esetén is törekedjünk az udvarias és pozitív lezárásra. Nem szerencsés indulatosan, dühösen reagálni. Lehet, hogy a nem, most nem, de később még lehet...

2011. december 14., szerda

A telefonálás technikái I.

Amikor telefonon keresünk meg egy munkáltatót, vannak alapszabályok, amiket illik betartani.
Az álláskeresési technikák tréningeken lehet gyakorolni ezeket az ismereteket.
Kezdjük az alapoknál:
  • Mielőtt telefonálunk, szedjük össze a gondolatainkat, és gondoljuk végig: mit akarunk mondani, kérdezni! A hebegő-habogó, felkészületlen telefonáló igen rossz benyomást kelt.
  • Kerüljük a zárt, eldöntendő kérdéseket, amire gyorsan rá lehet vágni: Nem. Pl. "Aktuális még az állás? Nem!" És már le is lehet csapni a telefont. Thomas Gordon közléssorompóknak hívja azokat a módszereket, amelyekkel le lehet állítani a kommunikációt. 
  • Kezdjük mindig köszönéssel, és bemutatkozással. Legyünk udvariasak, határozottak, ne túl közvetlenek, és ne túl hivatalosak. 
foly.köv

2011. december 13., kedd

A kooperatív és a kompetitív szemlélet az álláskeresésben

Egy nagyon fontos szemléleti kérdésről fogunk ma írni.

Honnan jött az ötlet? Nemrégen egy gimnáziumban tartottunk pályaorientációs foglalkozásokat, és mindjárt az első kérdésnél kivertük a biztosítékot. A kérdés így hangzott: Mi az önéletrajz célja?
Mielőtt a diákok bármit felelhettek volna, a tanerő, kissé keserű arckifejezéssel ezt mondta: "Hát, hogy eladjuk magunkat..." Nehezen felejthető az arckifejezés, miközben ezt mondta. Ijedten hördültem fel: "Nem, soha! A tapasztalataimat, a tudásom esetleg... De: amíg úgy gondolok az álláskeresésre, mint embervásárra, addig aligha sülhet ki belőle bármi jó dolog..."
Nem vagyok eladó. Ez egy nagyon fontos szemléleti kérdés!!

A kompetitív, azaz versengő típusú álláskeresés bizony erre helyezi a hangsúlyt.
A versenyszemlélettel több baj is van. A legvalószínűbb az, hogy megutáltatja magát az emberrel: folyton azt sugallja: Nem vagy elég. Mindig van nálad jobb.
Jó, jó, mondhatod Kedves Olvasó, de hát mégis az a rengeteg jelentkező, és igenis van verseny...
Persze. De nem ez a fontos. A versenytársainkra kevéssé lehetünk hatással. Arra azonban, hogy magunkból mit mutatunk meg, van befolyásunk.

Mi lehet alternatíva a kompetitív szemléletre?
A kooperatív, azaz  együttműködésre építő szemlélet alapja az, hogy az álláskeresés során feltérképezzük saját erősségeinket, tapasztalatainkat, ezeket megmutatjuk, és megtapadási felületeket kínálunk.
Tehát abból az alapvetésből indulunk ki, hogy mindenkiben megkeressük, mi az, amit érdemes megmutatni. Mert mindenkiben van mit megmutatni...!
A kompetitív álláskeresők gyakran hirdetnek egyetlen üdvözítő módszert. A kooperatívak szerint bármilyen módszer, ami egyszer valakinek működött, hasznos lehet, ezért igyekeznek tanulni, ellesni technikákat, és adaptálni, beépíteni saját készletükbe.

A kompetitív álláskereső hajlamos a pozitív dolgokat kicsit felnagyítani, eltúlozni, rózsaszínre festeni. A kooperatív inkább arra törekszik, hogy megmutassa valódi erősségeit, mert tisztában van vele, hogy amit beígér, az számon kérhető. A személyes jellemzőkben nemcsak a pozitív tulajdonságait sorolja fel, hanem konkrét példákkal alátámasztja, és beszél a neki fontos értékekről, így megkönnyítvén a munkáltatónak a kapcsolódást. Olyan ez, mint a kémia: a kooperatív megmutatja a szabad vegyértékeit, és szerencsés találkozás esetén, ezek egyeznek a munkaáltató igényeivel: épp egy olyan emberre van szükségünk, aki...

A kompetitív vagy-vagy-okban gondolkozik és gyakran használja a de szót, a kooperatív és-ekben beszél.

A kompetitív minden visszautasítást kudarcnak él meg, mely rombolja önbizalmát. A kooperatív számára a kudarc egy lehetőség, amiből tanulni lehet. 

A kompetitív számára az élet verseny, meghódítandó hegy, a kooperatív számára öröm, kapcsolódási lehetőség partnerekhez.

Az álláskeresés arról szól, hogy megtaláljuk a helyünket a világban (megfelelő ember a megfelelő helyen). Erre fő vezérfonal, hogy mi okoz örömet az életben.  Az álláskereső klubban gyakran firtatjuk ezt a kérdést, és többnyire sikerül is meghökkenteni ezzel az embereket: miért, most nem a melóról van szó? De, igen. Arról, hogy mely tevékenységet tudod tartósan, jó minőségben, örömmel végezni, és arról, hogyan lehet odáig eljutni. 

Ezért fontos, hogy szeresd az önéletrajzod, hogy valóban azt mutassa meg belőled, ami érték.

2011. december 12., hétfő

Béralku a kísérőlevélben

Az Álláskereső Klubban gyakran terítékre kerülő kérdésről írok ma:
mit írjunk, ha a hirdetés kéri a bérigény feltüntetését?

A béralku mindig nehéz kérdés. Alapvetően könnyebb szóban tárgyalni róla. Ha kérik, mégiscsak írni kell valamit... Milyen szempontokat vegyünk figyelembe?
  • Tisztáznunk kell magunkban, mi az a minimum, ami alá nem megyünk! Számoljunk! Mennyiből jövök ki egy hónapban? Reális-e ennyit kérni?
  • Tudjuk-e a hasonló munkakörök átlagos fizetéseit, az az hogy mennyit lehet elkérni? Ha nem, utána kell nézni! Megkérdezni ismerőst, volt kollégát. Megnézni az interneten, ilyen oldalakon, mint pl. 
  • Bruttó vagy nettó összeget adjak meg? Hacsak nem kéri külön, nettót adjunk meg. Ha nem tudjuk a gyakran változó jogszabályokat, akkor egy bérkalkulátor segít kiszámolni, mennyit a bruttó és a nettó. Külföldi munkáknál előfordul, hogy az éves juttatás-igényt kérik. 
  • Adjunk meg egy tól-ig összeget. "Kérésükre megadom bérigényemet, nettó 100-120.000 Ft, a munkakörülményektől és az egyéb juttatásoktól függően." Ennek az az üzenete, hogy ha túlóra, több műszak van, akkor több, ha van cafetéria, akkor kevesebb is OK...
  • A béralku helye a kísérő levélben van, nem az önéletrajzban, ha csak a hirdetés nem kéri külön így!

2011. december 9., péntek

Még néhány hasznos tudnivaló a kísérő levelekről

Az előző bejegyzés sok hasznos információt tartalmazott a kísérő levelekről.
Íme néhány további okosság:

A stílusról
  • A kísérő levél stílusa mindig hivatalos. Kevés olyan közeget tudok, ahol a laza, közvetlen stílus megengedett!
  • Kerüljük a feltételes mondatokat! Az ilyenféle kijelentések bizonytalanságot sugallnak, mintha magunk sem hinnénk el, hogy teljesülhet. Például (továbbgondolva a mondatokat, milyen üzenetet közvetítenek):
    • "Ha esetleg véletlenül felkeltette levelem az érdeklődését.... (tudom, hogy nem, de hátha)
    • "Bízom benne, hogy behívnak interjúra... (igazából nem bízom benne, de hátha)
    • "Ha megfelelő jelöltnek talál...  (Tudom, hogy nem én vagyok az igazi, de reménykedek) 
    • "Örülnék neki, ha bebizonyíthatnám... (de sajnos tudom, hogy úgysem hív be)
    • "Ha lehetőséget adna, nagyon hálás lennék.. (de nem bízom magamban)
 Persze a mondatok  kissé sarkítottak, mégis talán rávilágítanak a feltételes móddal kapcsolatos gondokra.
Fogalmazzunk kijelentő módban, udvarias, határozott stílusban, kedvesen, konkrétan:
Kérem, biztosítson számomra lehetőséget egy személyes találkozásra!  

folyt köv...

2011. december 8., csütörtök

A kisérőlevél és a motivációs levél

"A kísérőlevél az önéletrajz szerves tartozéka. Elsődleges szerepe, hogy kiemelje a pályázó pozitív adottságait, rávilágítson szakmai hátterére és összességében azt a benyomást keltse olvasójában, hogy a pályázó adott pozícióra való felkészültsége, rátermettsége kétségbevonhatatlan, és ez alapján mindenképpen a potenciális jelöltek között tartandó számon."
Olvashatjuk a következő linken: http://www.frissdiplomas.hu/

A kisérőlevél nélkül küldött önéletrajz olyan, mint a vaktában kilőtt nyílvessző: nincs becélozva. A jó kísérő levél megjelöli, hogy hallottam a cégről / hirdetésről, mi a betöltendő pozíció neve. Kedvenc mondatom a jelentkezőknél: "A hirdetésükre jelentkezem..."  Csak nem mindig derül ki az önéletrajz alapján, hogy melyikre??

A kisérőlevél tömörebben, a motivációs levél részletesebben foglalja össze az önéletrajzból azokat a részeket, amelyek a keresett munkakör szempontjából relevánsak.   Az idézett linkből egy újabb hasznos részlet:

"Mi a különbség a kísérőlevél és a motivációs levél között?
Nos a motivációs levél is egyfajta kísérőlevél. Annyiban mégis több, hogy sokkal jobban át kell gondolnod, meg kell fogalmaznod motivációidat, azokat a mozgatórugókat, ami miatt éppen ahhoz a céghez, arra a pozícióra pályázol. Látnod kell magad előtt karriered, rövid távon mindenképp.
Tedd föl magadnak is a kulcskérdéseket!
  • Miért pályázol?
  • Miért érdekel, mi nyerte el tetszésed az álláskiírásban?
  • Miért tartod magad alkalmasnak erre az állásra?
Kezdj alaposabb nyomozásba. Ha kell, beszélgess el az adott cégnél, vagy hasonló munkakörben dolgozó ismerőseiddel. Fogalmazd meg céljaid."

Ha a hirdetésből ismerjük a céget, érdemes tájékozódni a profiljáról az interneten!
Mindenképp adjuk meg újra az elérhetőségeinket, főleg azt a csatornát, ahol visszajelzést várunk.
A kísérő levél vége mindig aktivitásra késztetés:
"Kérem, biztosítson számomra lehetőséget egy személyes beszélgetésre!
Várom válaszát!"

2011. december 7., szerda

Álláskeresés csatornái szakmákra bontva - IV.

Könyvtárosok, pedagógusok figyelem!
Újabb tippek állásvadászatra:
 
1. feliratkozni a könyvtáras levlistára, ott szoktat lenni állások (is). meg sok más infok.
https://listserv.niif.hu/mailman/listinfo/katalist
 
2. Céges megkereséshez (ld korábban): www.konyvtar.lap.hu
 
3. Ingyenes hirdetés feladáshoz és nézegetéshez: Köznevelés újságban honlapjukon és a hetilapban is: h.kozneveles@gmail.com - ide kell írni nekik szívhezszólót. Bővebb info a honlapjukon: http://www.koznev.hu/

2011. december 6., kedd

Álláskeresés csatornái szakmákra bontva III.

Korábban már írtunk az Álláskeresés csatornáiról szakmákra bontva -íme néhány további info a segítő és pedagógiai szakmákhoz
Ha hirdetés nélkül akarsz cégeket megkeresni segítő területen, akkor ezekről a linkekről gyűjthetsz a céges adatbázishoz adatokat, és egy kopogtató levéllel megkeresheted őket:
http://www.kalauz.hu/cimke/szoci%C3%A1lis
http://www.budapestedu.hu/data/cms94789/gyik_vegleges.pdf
Hasonló módszer (kopogtatólevél - önéletrajz párosítás), ha pedagógus munkákat keresel, ajánlom akkor iskolák legyűjtéséhez a
www.kir.hu
http://www.epalya.hu/ oldalakat (ezutóbbin sok egyéb képzéssel kapcsolatos info is van),
valamint a Tantár oldalát itt:
http://www.fok.hu/taxonomy/term/10


Szívesen segítünk a profi önéletrajz - motilevél - kopogtató levél elkészítésében - info itt.

2011. december 5., hétfő

Tévhitek az álláskeresés csatornáiról

Az álláskereső klubban gyakran halljuk, hogy: "ma már csak kapcsolatok útján lehet elhelyezkedni."

Utánanéztünk, vajon mennyi ennek a mondatnak az igazságtartalma.

10 évvel ezelőtt az álláskeresők nagyobb része hirdetések útján helyezkedett el, néhányan az ismeretségi kört vették igénybe. Manapság azt tapasztaljuk, hogy három módon találnak az emberek munkát:
  • Elküldenek akár több száz jelentkezést hirdetésekre. A válság óta lecsökkent a hirdetések száma, ezért megnövekedett a másik két módszer segítségével állást találók száma. 
  •  Kopogtató levéllel, önéletrajzzal megkeresnek több száz céget, hirdetés nélkül, és a kellően nagy merítésnek meg lesz az eredménye. Erről a módszerről korábbi bejegyzéseinkben lehet még olvasni
    (ld: Álláskeresés csatornái - sorozat)
  • Bemozgatják az ismerőseiket. Ezt a módszert nemes egyszerűséggel "Micimackó-módszer"-nek is hívjuk: megkeressük Nyuszi barátait, rokonait és üzletfeleit. Ez azonban nem jelent protekció kérést az ismerőstöktől. Néhány terület kivételével nem jellemző, hogy az emberek ilyen szinten felelősséget vállaljanak egymásért, vagy akár ajánlják egymást. Ahol működik a protekció rendszer, ott is fontos tudni: az ejtőernyősöket sehol nem szeretik... 
Hogyan működik mégis a Micimackó módszer? Arra az alapelvre épül, hogy minden szakmának meg van a maga vérkeringése, információs hálózata - ide kell bekerülni / vagy visszakerülni. Hogyan?
Azt gondolnánk, hogy azoknak megy könnyen, akiknek sok barátja van. Ez óriási tévedés! A barátok általában többé-kevésbé ugyanazt a kört látják, mint mi, tehát hasonló információkkal rendelkeznek.

Malcolm Gladwell a Tipping point (Fordulópont) című könyvében beszél arról, hogy azok találnak könnyen munkát, akiknek kiterjedt ismerősi körük van. Nézzünk körül az ismerőseink között: kinek van a közösségi oldalakon 1000 főnél több összeköttetése? Ki az, aki mindenkit ismer - és ráadásul szeret embereket egymásnak bemutatni? Ők azok, akik sokféle csoportban, közösségben megfordulnak, akik munkájuk révén rengeteg emberrel kerülnek kapcsolatba. Ők azok az úgynevezett kulcsemberek,  akiket Gladwell összekötőknek (connector-nak) hív, és akik egyfajta információs csomópontként működnek: hozzájuk futnak be pl. a hírek arról, hol van / lesz felvétel, üresedés, mert új projekt indul, valaki szülni vagy nyugdíjba megy.

Kedves Olvasó! Ha Te magad nem vagy ilyen konnektor-ember, akkor nézz körül az ismerőseid, volt kollégáid között, hátha találsz ilyen embert - és keresd meg! Ne azzal, hogy vegyen fel - azzal, hogy ha hall valamit, szóljon neked. Ahogy Fülig Jimmy mondta Piszkos Frednek: "Jussak szíves emlékezetébe, Freddy Bátyám."

Az alábbiakban még olvasható néhány hasznos tipp a témában:

2011. december 3., szombat

Milyen papírok kellenek a munkaügyi központos regisztrációhoz?


Az Álláskereső Klubban gyakran feltett kérdés:  
Milyen papírok kellenek a munkaügyi központos regisztrációhoz?
Az igényléshez kell a rózsaszín/fehér hajtogatós OEP kiskönyv bepecsételve minden eddigi munkahelyről az eddigi munkáltatóktól kapott összes jövedelemigazolás; a magánnyugdíj pénztár záradékolt belépési nyilatkozata, ha van; személyi, lakcímkártya, taj, adókártya, bizonyítványok eredetiben.

2011. december 2., péntek

Információk az álláspályázathoz szükséges erkölcsi bizonyítványról

A hatósági erkölcsi bizonyítvány a bűntettesek nyilvántartásának adataiból kiállított olyan közokirat, melyet állampolgárságtól függetlenül az érintett természetes személy kérhet az erre a célra rendszeresített hatósági erkölcsi bizonyítvány kérőlapon.
A hatósági erkölcsi bizonyítvány - ha törvény másképp nem rendelkezik - a kiállításának dátumától számított 3 hónapig érvényes.
A hatósági erkölcsi bizonyítvány kiállítására a Központi Adatfeldolgozó, Nyilvántartó és Választási Hivatal jogosult
Felvilágosítás, információkérés
________________________________________
Felvilágosítás, információkérés a 06-1-455-2145 vagy 06-1-455-2151 telefonszámokon.
 
Rendkívüli indokolt (sürgős) esetben személyes ügyintézésre a 06-1-455-2145 vagy 06-1-455-2151 telefonszámokon előzetesen megbeszélt időpontban a Budapest, IX. kerület Vaskapu utca 30/b. szám alatt kerülhet sor.

Az igénylés módja
1.Postai
A hatósági erkölcsi bizonyítvány kérőlap postai értékcikként a postahivataloknál szerezhető be 150 FT. A kérőlapot a kérelmező személyazonosító igazolványában, illetve a személyazonosság igazolására alkalmas egyéb hatósági igazolványban bejegyzett adatokkal megegyezően kell kitölteni.
A bizonyítvány kiállításáért a mindenkori általános tételű eljárási illetéknek megfelelő mértékű igazgatási szolgáltatási díjat kell megfizetni, mely a kezdeményezett eljárásban 3100 Ft. A díjat a hatósági erkölcsi bizonyítvány kérőlaphoz mellékelt készpénz átutalási megbízáson kell befizetni. A készpénz átutalási megbízás feladóvevényét a kérőlaphoz csatoltan, postai úton kell megküldeni a kiállításra jogosult szerv címére.
BELÜGYMINISZTÉRIUM
Budapest 1943
A külföldön élő és tartózkodó természetes személyek - állampolgárságtól függetlenül - a hatósági erkölcsi bizonyítvány iránti kérelmüket írásban (a személyazonosító adatok megjelölésével) nyújthatják be a nagykövetségeken, illetve a konzulátusokon. A külföldi címre továbbítani kért bizonyítványt Hivatalunk a Külügyminisztérium Konzuli Főosztálya útján a külképviseleti szerven keresztül kézbesíti.
Soron kívüli eljárás
________________________________________
A hatósági erkölcsi bizonyítvány iránti és az adattovábbítás iránti kérelem személyesen, ügyfélfogadási időben soron kívül is előterjeszthető a KEK KH Bűnügyi Nyilvántartó Hatóságának Ügyfélszolgálatán a Budapest IX. kerület Vaskapu utca 30/A. szám alatt. A kérelemhez a kérelmező által kitöltött hatósági erkölcsi bizonyítvány iránti kérőlapot/adattovábbítás iránti kérőlapot és a 3100 Ft összegű igazgatási szolgáltatási díj megfizetését igazoló feladóvevényt kell az Ügyfélnek magával hoznia.
A soron kívüli eljárás díja összesen 4.400.- Ft.
A sürgősségi díj (a 3100 és a 4400 forint közötti különbözet összege, azaz 1300 forint) megfizetésére szolgáló csekk az Ügyfélszolgálaton szerezhető be.
Az elkészült hatósági erkölcsi bizonyítvány/hatósági bizonyítvány a kérelem benyújtását követő ügyfélfogadási napon, de legkésőbb 5 napon belül, személyesen vehető át.

A kérelmező akadályoztatása esetén lehetőség van az elkészült hatósági erkölcsi bizonyítvány vagy hatósági bizonyítvány meghatalmazott útján történő átvételére, az erről szóló meghatalmazás birtokában. A meghatalmazásnak tartalmaznia kell a meghatalmazó és a meghatalmazott személyes adatait (név, anyja neve, lakóhelye, személyazonosító igazolvány száma) és sajátkezű aláírását, a meghatalmazás tárgyát, két tanú aláírását, lakóhelyét valamint a dátumot.
A menete a következő volt:
1. Vaskapu utcába be, 1300 Ft-os sürgősségi felár csekk
2. postára el, befizetni ezt a csekket, a postán venni egy erkölcsi bizonyítványhoz való csomagot, abból a csekket befizetni
3. a csomagban lévő kérelmet kitölteni, NEM postára adni
4. vissza a Vaskapu utcába a két csekkszelvénnyel + a kitöltött kérőlappal
5. ha a rendszer működik (90%-ban igen), azonnal megkapod az erkölcsidet
Ami fontos: csak hétfőn, szerdán, pénteken vannak.
2. Elektronikus
A Erkölcsi bizonyítvány elektronikus igénylésének menete:
1. Töltse le és telepítse az Általános nyomtatványkitöltő alkalmazást (Abevjava)
2. Töltse le és telepítse a Hatósági erkölcsi bizonyítvány iránti kérőlapot,
3. A kitöltött űrlapot küldje be az Általános dokumentumfeltöltő segítségével. (Ügyfélkapu regisztráció szükséges!)
4. Utalja át 24 órán belül a KEK KH bankszámlájára a szolgáltatási díjat. Bővebb információ az utalás módjáról.
5. Amennyiben beérkezett a kérelemhez kapcsolódó igazgatási szolgáltatási díj, a KEK KH postázza a megadott címre a kiállított okmányt.
Hatósági erkölcsi bizonyítvány kitöltési útmutató
A kitöltési útmutatók az ÁNYK (Általános nyomtatványkitöltő alkalmazás) Segítség mappájából nyithatók meg a telepítést követően.