Néhány info a telefonos állásinterjúkhoz:
"Szinte minden szegmens, szinte minden pozíciójánál használják a cégek HR osztályai a telefonos interjút, mint a kiválasztás első lépcsőjét." - írja a profession.hu cikke.
"Növekvő számú jelentkezők miatt, egyre több munkaadó, illetve személyzeti tanácsadó személyes felvételi interjú előtt rövidebb telefonos interjúkkal próbálják szűrni a pályázókat, ezzel pénzt és időt megspórolva. Ezeket a telefonos interjúkat sűrűn részben vagy egészében idegen nyelven folytatják, különösen multi cégek esetében vagy értelemszerűen olyan pozícióknál, ahol a magabiztos nyelvtudás a munkakör fontos része vagy a cég elvárása." - olvashatjuk a bizcv.hu oldalon.
A harmonet 10 pontban írta össze a fontos tudnivalókat. Talán ez a leghasznosabb tanács:
"Készüljünk fel, ha tudjuk, melyik céghez megyünk! Itt van előttünk az Internet, ne legyünk restek beírni a keresőbe a hirdető cég nevét! Ha pedig tanácsadó irodát, fejvadász céget, vagy munkaközvetítő irodát hívunk, érdeklődjünk tőlük a cég tevékenysége, létszáma, főbb adatai felől."
2011. december 19., hétfő
2011. december 16., péntek
Telefonos interjú tippek II.
A hét a telefonálás jegyében telik. A következő cikkben újabb tippeket kaphatunk a telefonos állásinterjúhoz.
A HVG karrier rovata szintén hasznos tippekkel szolgál.
- "Alapvetően kétfajta telefoninterjút lehet megkülönböztetni: az elküldött pályázat alapján kapott megkeresés és direkt megkeresés ismeretlen ajánlattal."
- "Amennyiben a telefoninterjú hosszabb 10-15 percnél, annak nem csak a tartalma, hanem reakciónk módjának (strukturált, könnyed, jó kapcsolatteremtő, őszinte, körülményes, akadozó stb.) megállapítása is fontos lehet."
- "Nem udvariatlan más időpontot kérni, ha a hívás pillanatában nem tud beszélni. Ilyenkor érdemes megjegyezni a cég/tanácsadó nevét és kérni/ajánlani visszahívást."
A HVG karrier rovata szintén hasznos tippekkel szolgál.
- "A Szűrő interjú: általában rövid, 3-8 kérdést tesz fel a felvételiztető, amelyek alapján eldönti, hogy van-e értelme a személyes találkozásnak és a felvételi folyamat folytatásának."
- Teljes interjú: olyan, mint a személyes állásinterjú, de technikai vagy költségkímélési okokból (pl. földrajzi távolság vagy több résztvevője van egymástól távol) telefonon lebonyolítva. Általában háromnegyed-egy órás, de előfordulhat, hogy olykor hosszabbra nyúlik: nem ritka a három órás telefonos interjú sem. A telefonos felvételi beszélgetést a hagyományos interjúhoz hasonlóan jó előre egyeztetni szokták, és ugyanúgy kell fölkészülni rá, mintha személyes beszélgetésre mennénk.."
- "Készülj fel az udvarias és professzionális – a személyiségedhez és a megcélzott pozícióhoz illő - bejelentkezésre: „X.Y. vagyok, jó napot kívánok!” Ha ismeretlen, vagy rejtett számról hívnak, mindig így vedd fel."
- "Nem látják, mégis mosolyogj!Hogyha hangodon érezni, hogy mosolyogsz, pozitív benyomást tehetsz a felvételiztetőre, és megalapozhatod a beszélgetés hangnemét. Egy amerikai kísérletben modellezett interjúszituációban az interjúztató pusztán a hallott hang alapján meg tudta mondani, hogy az interjúalany ül vagy áll, sőt, még azt is, hogy milyen öltözéket visel (például pizsamát vagy öltönyt). Ha teheted, öltözz úgy, mintha személyes találkozóra mennél!"
2011. december 15., csütörtök
A telefonálás technikái II.
Folytatjuk tegnapi bejegyzésünket a telefonálás technikáiról.
"Telefonon kommunikálni gyakran nagyobb kihívás, mint személyesen. Nincs gesztus és testbeszéd-ugyanakkor helytelen kommunikációval és rossz fordulatokkal is a cégről állítunk ki bizonyítványt."
Írja egy cikk a monster honlapján az üzleti telefonálásról.
Néhány kulcsgondolat a cikkből merítve inspirációt:
"Telefonon kommunikálni gyakran nagyobb kihívás, mint személyesen. Nincs gesztus és testbeszéd-ugyanakkor helytelen kommunikációval és rossz fordulatokkal is a cégről állítunk ki bizonyítványt."
Írja egy cikk a monster honlapján az üzleti telefonálásról.
Néhány kulcsgondolat a cikkből merítve inspirációt:
- Ha előre egyeztetett időpontban telefonálunk, akkor legyünk pontosak.
- Ha nincs előre egyeztetett időpont, illik munkaidőben, 9-18 óra között telefonálni.
- Beszéljünk normál tempóban.
- A beszélgetés elején említsük meg a beszélgetés célját, a konkrét munkakört, és hogy honnan tudunk róla: "Az Interneten találtam hirdetésüket, melyben adminisztrátort keresnek. Az állásra jelentkezem..."
- Kérdezzünk konkrét dolgokra. "Szívesen elküldöm az önéletrajzomat. Kinek címezhetem? Megadná az -email címet?" "Mikor lehet interjúra menni?
- Legyünk tömörek, rövidek, lényegre törőek. Nem kell minden részletet telefonon tisztázni, átmenni faggatózásba.
- Negatív válasz, elutasítás esetén is törekedjünk az udvarias és pozitív lezárásra. Nem szerencsés indulatosan, dühösen reagálni. Lehet, hogy a nem, most nem, de később még lehet...
2011. december 14., szerda
A telefonálás technikái I.
Amikor telefonon keresünk meg egy munkáltatót, vannak alapszabályok, amiket illik betartani.
Az álláskeresési technikák tréningeken lehet gyakorolni ezeket az ismereteket.
Kezdjük az alapoknál:
Az álláskeresési technikák tréningeken lehet gyakorolni ezeket az ismereteket.
Kezdjük az alapoknál:
- Mielőtt telefonálunk, szedjük össze a gondolatainkat, és gondoljuk végig: mit akarunk mondani, kérdezni! A hebegő-habogó, felkészületlen telefonáló igen rossz benyomást kelt.
- Kerüljük a zárt, eldöntendő kérdéseket, amire gyorsan rá lehet vágni: Nem. Pl. "Aktuális még az állás? Nem!" És már le is lehet csapni a telefont. Thomas Gordon közléssorompóknak hívja azokat a módszereket, amelyekkel le lehet állítani a kommunikációt.
- Kezdjük mindig köszönéssel, és bemutatkozással. Legyünk udvariasak, határozottak, ne túl közvetlenek, és ne túl hivatalosak.
foly.köv
2011. december 13., kedd
A kooperatív és a kompetitív szemlélet az álláskeresésben
Egy nagyon fontos szemléleti kérdésről fogunk ma írni.
Honnan jött az ötlet? Nemrégen egy gimnáziumban tartottunk pályaorientációs foglalkozásokat, és mindjárt az első kérdésnél kivertük a biztosítékot. A kérdés így hangzott: Mi az önéletrajz célja?
Mielőtt a diákok bármit felelhettek volna, a tanerő, kissé keserű arckifejezéssel ezt mondta: "Hát, hogy eladjuk magunkat..." Nehezen felejthető az arckifejezés, miközben ezt mondta. Ijedten hördültem fel: "Nem, soha! A tapasztalataimat, a tudásom esetleg... De: amíg úgy gondolok az álláskeresésre, mint embervásárra, addig aligha sülhet ki belőle bármi jó dolog..."
Nem vagyok eladó. Ez egy nagyon fontos szemléleti kérdés!!
A kompetitív, azaz versengő típusú álláskeresés bizony erre helyezi a hangsúlyt.
A versenyszemlélettel több baj is van. A legvalószínűbb az, hogy megutáltatja magát az emberrel: folyton azt sugallja: Nem vagy elég. Mindig van nálad jobb.
Jó, jó, mondhatod Kedves Olvasó, de hát mégis az a rengeteg jelentkező, és igenis van verseny...
Persze. De nem ez a fontos. A versenytársainkra kevéssé lehetünk hatással. Arra azonban, hogy magunkból mit mutatunk meg, van befolyásunk.
Mi lehet alternatíva a kompetitív szemléletre?
A kooperatív, azaz együttműködésre építő szemlélet alapja az, hogy az álláskeresés során feltérképezzük saját erősségeinket, tapasztalatainkat, ezeket megmutatjuk, és megtapadási felületeket kínálunk.
Tehát abból az alapvetésből indulunk ki, hogy mindenkiben megkeressük, mi az, amit érdemes megmutatni. Mert mindenkiben van mit megmutatni...!
A kompetitív álláskeresők gyakran hirdetnek egyetlen üdvözítő módszert. A kooperatívak szerint bármilyen módszer, ami egyszer valakinek működött, hasznos lehet, ezért igyekeznek tanulni, ellesni technikákat, és adaptálni, beépíteni saját készletükbe.
A kompetitív álláskereső hajlamos a pozitív dolgokat kicsit felnagyítani, eltúlozni, rózsaszínre festeni. A kooperatív inkább arra törekszik, hogy megmutassa valódi erősségeit, mert tisztában van vele, hogy amit beígér, az számon kérhető. A személyes jellemzőkben nemcsak a pozitív tulajdonságait sorolja fel, hanem konkrét példákkal alátámasztja, és beszél a neki fontos értékekről, így megkönnyítvén a munkáltatónak a kapcsolódást. Olyan ez, mint a kémia: a kooperatív megmutatja a szabad vegyértékeit, és szerencsés találkozás esetén, ezek egyeznek a munkaáltató igényeivel: épp egy olyan emberre van szükségünk, aki...
A kompetitív vagy-vagy-okban gondolkozik és gyakran használja a de szót, a kooperatív és-ekben beszél.
A kompetitív minden visszautasítást kudarcnak él meg, mely rombolja önbizalmát. A kooperatív számára a kudarc egy lehetőség, amiből tanulni lehet.
A kompetitív számára az élet verseny, meghódítandó hegy, a kooperatív számára öröm, kapcsolódási lehetőség partnerekhez.
Az álláskeresés arról szól, hogy megtaláljuk a helyünket a világban (megfelelő ember a megfelelő helyen). Erre fő vezérfonal, hogy mi okoz örömet az életben. Az álláskereső klubban gyakran firtatjuk ezt a kérdést, és többnyire sikerül is meghökkenteni ezzel az embereket: miért, most nem a melóról van szó? De, igen. Arról, hogy mely tevékenységet tudod tartósan, jó minőségben, örömmel végezni, és arról, hogyan lehet odáig eljutni.
Ezért fontos, hogy szeresd az önéletrajzod, hogy valóban azt mutassa meg belőled, ami érték.
2011. december 12., hétfő
Béralku a kísérőlevélben
Az Álláskereső Klubban gyakran terítékre kerülő kérdésről írok ma:
mit írjunk, ha a hirdetés kéri a bérigény feltüntetését?
A béralku mindig nehéz kérdés. Alapvetően könnyebb szóban tárgyalni róla. Ha kérik, mégiscsak írni kell valamit... Milyen szempontokat vegyünk figyelembe?
- Tisztáznunk kell magunkban, mi az a minimum, ami alá nem megyünk! Számoljunk! Mennyiből jövök ki egy hónapban? Reális-e ennyit kérni?
- Tudjuk-e a hasonló munkakörök átlagos fizetéseit, az az hogy mennyit lehet elkérni? Ha nem, utána kell nézni! Megkérdezni ismerőst, volt kollégát. Megnézni az interneten, ilyen oldalakon, mint pl.
- Bruttó vagy nettó összeget adjak meg? Hacsak nem kéri külön, nettót adjunk meg. Ha nem tudjuk a gyakran változó jogszabályokat, akkor egy bérkalkulátor segít kiszámolni, mennyit a bruttó és a nettó. Külföldi munkáknál előfordul, hogy az éves juttatás-igényt kérik.
- Adjunk meg egy tól-ig összeget. "Kérésükre megadom bérigényemet, nettó 100-120.000 Ft, a munkakörülményektől és az egyéb juttatásoktól függően." Ennek az az üzenete, hogy ha túlóra, több műszak van, akkor több, ha van cafetéria, akkor kevesebb is OK...
- A béralku helye a kísérő levélben van, nem az önéletrajzban, ha csak a hirdetés nem kéri külön így!
2011. december 9., péntek
Még néhány hasznos tudnivaló a kísérő levelekről
Az előző bejegyzés sok hasznos információt tartalmazott a kísérő levelekről.
Íme néhány további okosság:
A stílusról
Fogalmazzunk kijelentő módban, udvarias, határozott stílusban, kedvesen, konkrétan:
Kérem, biztosítson számomra lehetőséget egy személyes találkozásra!
folyt köv...
Íme néhány további okosság:
A stílusról
- A kísérő levél stílusa mindig hivatalos. Kevés olyan közeget tudok, ahol a laza, közvetlen stílus megengedett!
- Kerüljük a feltételes mondatokat! Az ilyenféle kijelentések bizonytalanságot sugallnak, mintha magunk sem hinnénk el, hogy teljesülhet. Például (továbbgondolva a mondatokat, milyen üzenetet közvetítenek):
- "Ha esetleg véletlenül felkeltette levelem az érdeklődését.... (tudom, hogy nem, de hátha)
- "Bízom benne, hogy behívnak interjúra... (igazából nem bízom benne, de hátha)
- "Ha megfelelő jelöltnek talál... (Tudom, hogy nem én vagyok az igazi, de reménykedek)
- "Örülnék neki, ha bebizonyíthatnám... (de sajnos tudom, hogy úgysem hív be)
- "Ha lehetőséget adna, nagyon hálás lennék.. (de nem bízom magamban)
Fogalmazzunk kijelentő módban, udvarias, határozott stílusban, kedvesen, konkrétan:
Kérem, biztosítson számomra lehetőséget egy személyes találkozásra!
folyt köv...
2011. december 8., csütörtök
A kisérőlevél és a motivációs levél
"A kísérőlevél az önéletrajz szerves tartozéka. Elsődleges szerepe, hogy kiemelje a pályázó pozitív adottságait, rávilágítson szakmai hátterére és összességében azt a benyomást keltse olvasójában, hogy a pályázó adott pozícióra való felkészültsége, rátermettsége kétségbevonhatatlan, és ez alapján mindenképpen a potenciális jelöltek között tartandó számon."
Olvashatjuk a következő linken: http://www.frissdiplomas.hu/
A kisérőlevél nélkül küldött önéletrajz olyan, mint a vaktában kilőtt nyílvessző: nincs becélozva. A jó kísérő levél megjelöli, hogy hallottam a cégről / hirdetésről, mi a betöltendő pozíció neve. Kedvenc mondatom a jelentkezőknél: "A hirdetésükre jelentkezem..." Csak nem mindig derül ki az önéletrajz alapján, hogy melyikre??
A kisérőlevél tömörebben, a motivációs levél részletesebben foglalja össze az önéletrajzból azokat a részeket, amelyek a keresett munkakör szempontjából relevánsak. Az idézett linkből egy újabb hasznos részlet:
"Mi a különbség a kísérőlevél és a motivációs levél között?
Nos a motivációs levél is egyfajta kísérőlevél. Annyiban mégis több, hogy sokkal jobban át kell gondolnod, meg kell fogalmaznod motivációidat, azokat a mozgatórugókat, ami miatt éppen ahhoz a céghez, arra a pozícióra pályázol. Látnod kell magad előtt karriered, rövid távon mindenképp.
Tedd föl magadnak is a kulcskérdéseket!
Ha a hirdetésből ismerjük a céget, érdemes tájékozódni a profiljáról az interneten!
Mindenképp adjuk meg újra az elérhetőségeinket, főleg azt a csatornát, ahol visszajelzést várunk.
A kísérő levél vége mindig aktivitásra késztetés:
"Kérem, biztosítson számomra lehetőséget egy személyes beszélgetésre!
Várom válaszát!"
Olvashatjuk a következő linken: http://www.frissdiplomas.hu/
A kisérőlevél nélkül küldött önéletrajz olyan, mint a vaktában kilőtt nyílvessző: nincs becélozva. A jó kísérő levél megjelöli, hogy hallottam a cégről / hirdetésről, mi a betöltendő pozíció neve. Kedvenc mondatom a jelentkezőknél: "A hirdetésükre jelentkezem..." Csak nem mindig derül ki az önéletrajz alapján, hogy melyikre??
A kisérőlevél tömörebben, a motivációs levél részletesebben foglalja össze az önéletrajzból azokat a részeket, amelyek a keresett munkakör szempontjából relevánsak. Az idézett linkből egy újabb hasznos részlet:
"Mi a különbség a kísérőlevél és a motivációs levél között?
Nos a motivációs levél is egyfajta kísérőlevél. Annyiban mégis több, hogy sokkal jobban át kell gondolnod, meg kell fogalmaznod motivációidat, azokat a mozgatórugókat, ami miatt éppen ahhoz a céghez, arra a pozícióra pályázol. Látnod kell magad előtt karriered, rövid távon mindenképp.
Tedd föl magadnak is a kulcskérdéseket!
- Miért pályázol?
- Miért érdekel, mi nyerte el tetszésed az álláskiírásban?
- Miért tartod magad alkalmasnak erre az állásra?
Ha a hirdetésből ismerjük a céget, érdemes tájékozódni a profiljáról az interneten!
Mindenképp adjuk meg újra az elérhetőségeinket, főleg azt a csatornát, ahol visszajelzést várunk.
A kísérő levél vége mindig aktivitásra késztetés:
"Kérem, biztosítson számomra lehetőséget egy személyes beszélgetésre!
Várom válaszát!"
2011. december 7., szerda
Álláskeresés csatornái szakmákra bontva - IV.
Könyvtárosok, pedagógusok figyelem!
Újabb tippek állásvadászatra:
1. feliratkozni a könyvtáras levlistára, ott szoktat lenni állások (is). meg sok más infok.
https://listserv.niif.hu/mailman/listinfo/katalist
2. Céges megkereséshez (ld korábban): www.konyvtar.lap.hu
3. Ingyenes hirdetés feladáshoz és nézegetéshez: Köznevelés újságban honlapjukon és a hetilapban is: h.kozneveles@gmail.com - ide kell írni nekik szívhezszólót. Bővebb info a honlapjukon: http://www.koznev.hu/
2011. december 6., kedd
Álláskeresés csatornái szakmákra bontva III.
Korábban már írtunk az Álláskeresés csatornáiról szakmákra bontva -íme néhány további info a segítő és pedagógiai szakmákhoz
Ha hirdetés nélkül akarsz cégeket megkeresni segítő területen, akkor ezekről a linkekről gyűjthetsz a céges adatbázishoz adatokat, és egy kopogtató levéllel megkeresheted őket:
http://www.kalauz.hu/cimke/szoci%C3%A1lis
http://www.budapestedu.hu/data/cms94789/gyik_vegleges.pdf
Hasonló módszer (kopogtatólevél - önéletrajz párosítás), ha pedagógus munkákat keresel, ajánlom akkor iskolák legyűjtéséhez awww.kir.hu
http://www.epalya.hu/ oldalakat (ezutóbbin sok egyéb képzéssel kapcsolatos info is van),
valamint a Tantár oldalát itt:
http://www.fok.hu/taxonomy/term/10
Szívesen segítünk a profi önéletrajz - motilevél - kopogtató levél elkészítésében - info itt.
2011. december 5., hétfő
Tévhitek az álláskeresés csatornáiról
Az álláskereső klubban gyakran halljuk, hogy: "ma már csak kapcsolatok útján lehet elhelyezkedni."
Utánanéztünk, vajon mennyi ennek a mondatnak az igazságtartalma.
10 évvel ezelőtt az álláskeresők nagyobb része hirdetések útján helyezkedett el, néhányan az ismeretségi kört vették igénybe. Manapság azt tapasztaljuk, hogy három módon találnak az emberek munkát:
- Elküldenek akár több száz jelentkezést hirdetésekre. A válság óta lecsökkent a hirdetések száma, ezért megnövekedett a másik két módszer segítségével állást találók száma.
- Kopogtató levéllel, önéletrajzzal megkeresnek több száz céget, hirdetés nélkül, és a kellően nagy merítésnek meg lesz az eredménye. Erről a módszerről korábbi bejegyzéseinkben lehet még olvasni
(ld: Álláskeresés csatornái - sorozat)
- Bemozgatják az ismerőseiket. Ezt a módszert nemes egyszerűséggel "Micimackó-módszer"-nek is hívjuk: megkeressük Nyuszi barátait, rokonait és üzletfeleit. Ez azonban nem jelent protekció kérést az ismerőstöktől. Néhány terület kivételével nem jellemző, hogy az emberek ilyen szinten felelősséget vállaljanak egymásért, vagy akár ajánlják egymást. Ahol működik a protekció rendszer, ott is fontos tudni: az ejtőernyősöket sehol nem szeretik...
Hogyan működik mégis a Micimackó módszer? Arra az alapelvre épül, hogy minden szakmának meg van a maga vérkeringése, információs hálózata - ide kell bekerülni / vagy visszakerülni. Hogyan?
Azt gondolnánk, hogy azoknak megy könnyen, akiknek sok barátja van. Ez óriási tévedés! A barátok általában többé-kevésbé ugyanazt a kört látják, mint mi, tehát hasonló információkkal rendelkeznek.
Malcolm Gladwell a Tipping point (Fordulópont) című könyvében beszél arról, hogy azok találnak könnyen munkát, akiknek kiterjedt ismerősi körük van. Nézzünk körül az ismerőseink között: kinek van a közösségi oldalakon 1000 főnél több összeköttetése? Ki az, aki mindenkit ismer - és ráadásul szeret embereket egymásnak bemutatni? Ők azok, akik sokféle csoportban, közösségben megfordulnak, akik munkájuk révén rengeteg emberrel kerülnek kapcsolatba. Ők azok az úgynevezett kulcsemberek, akiket Gladwell összekötőknek (connector-nak) hív, és akik egyfajta információs csomópontként működnek: hozzájuk futnak be pl. a hírek arról, hol van / lesz felvétel, üresedés, mert új projekt indul, valaki szülni vagy nyugdíjba megy.
Kedves Olvasó! Ha Te magad nem vagy ilyen konnektor-ember, akkor nézz körül az ismerőseid, volt kollégáid között, hátha találsz ilyen embert - és keresd meg! Ne azzal, hogy vegyen fel - azzal, hogy ha hall valamit, szóljon neked. Ahogy Fülig Jimmy mondta Piszkos Frednek: "Jussak szíves emlékezetébe, Freddy Bátyám."
Az alábbiakban még olvasható néhány hasznos tipp a témában:
2011. december 3., szombat
Milyen papírok kellenek a munkaügyi központos regisztrációhoz?
Az Álláskereső Klubban gyakran feltett kérdés:
Milyen papírok kellenek a munkaügyi központos regisztrációhoz?
Az igényléshez kell a rózsaszín/fehér hajtogatós OEP kiskönyv bepecsételve minden eddigi munkahelyről az eddigi munkáltatóktól kapott összes jövedelemigazolás; a magánnyugdíj pénztár záradékolt belépési nyilatkozata, ha van; személyi, lakcímkártya, taj, adókártya, bizonyítványok eredetiben.
Forrás: http://www.gyakorikerdesek.hu/
2011. december 2., péntek
Információk az álláspályázathoz szükséges erkölcsi bizonyítványról
A hatósági erkölcsi bizonyítvány a bűntettesek nyilvántartásának adataiból kiállított olyan közokirat, melyet állampolgárságtól függetlenül az érintett természetes személy kérhet az erre a célra rendszeresített hatósági erkölcsi bizonyítvány kérőlapon.
A hatósági erkölcsi bizonyítvány - ha törvény másképp nem rendelkezik - a kiállításának dátumától számított 3 hónapig érvényes.
A hatósági erkölcsi bizonyítvány kiállítására a Központi Adatfeldolgozó, Nyilvántartó és Választási Hivatal jogosult
Felvilágosítás, információkérés
________________________________________
Felvilágosítás, információkérés a 06-1-455-2145 vagy 06-1-455-2151 telefonszámokon.
Rendkívüli indokolt (sürgős) esetben személyes ügyintézésre a 06-1-455-2145 vagy 06-1-455-2151 telefonszámokon előzetesen megbeszélt időpontban a Budapest, IX. kerület Vaskapu utca 30/b. szám alatt kerülhet sor.
Az igénylés módja
1.Postai
A hatósági erkölcsi bizonyítvány kérőlap postai értékcikként a postahivataloknál szerezhető be 150 FT. A kérőlapot a kérelmező személyazonosító igazolványában, illetve a személyazonosság igazolására alkalmas egyéb hatósági igazolványban bejegyzett adatokkal megegyezően kell kitölteni.
A bizonyítvány kiállításáért a mindenkori általános tételű eljárási illetéknek megfelelő mértékű igazgatási szolgáltatási díjat kell megfizetni, mely a kezdeményezett eljárásban 3100 Ft. A díjat a hatósági erkölcsi bizonyítvány kérőlaphoz mellékelt készpénz átutalási megbízáson kell befizetni. A készpénz átutalási megbízás feladóvevényét a kérőlaphoz csatoltan, postai úton kell megküldeni a kiállításra jogosult szerv címére.
BELÜGYMINISZTÉRIUM
Budapest 1943
A külföldön élő és tartózkodó természetes személyek - állampolgárságtól függetlenül - a hatósági erkölcsi bizonyítvány iránti kérelmüket írásban (a személyazonosító adatok megjelölésével) nyújthatják be a nagykövetségeken, illetve a konzulátusokon. A külföldi címre továbbítani kért bizonyítványt Hivatalunk a Külügyminisztérium Konzuli Főosztálya útján a külképviseleti szerven keresztül kézbesíti.
Soron kívüli eljárás
________________________________________
A hatósági erkölcsi bizonyítvány iránti és az adattovábbítás iránti kérelem személyesen, ügyfélfogadási időben soron kívül is előterjeszthető a KEK KH Bűnügyi Nyilvántartó Hatóságának Ügyfélszolgálatán a Budapest IX. kerület Vaskapu utca 30/A. szám alatt. A kérelemhez a kérelmező által kitöltött hatósági erkölcsi bizonyítvány iránti kérőlapot/adattovábbítás iránti kérőlapot és a 3100 Ft összegű igazgatási szolgáltatási díj megfizetését igazoló feladóvevényt kell az Ügyfélnek magával hoznia.
A soron kívüli eljárás díja összesen 4.400.- Ft.
A sürgősségi díj (a 3100 és a 4400 forint közötti különbözet összege, azaz 1300 forint) megfizetésére szolgáló csekk az Ügyfélszolgálaton szerezhető be.
Az elkészült hatósági erkölcsi bizonyítvány/hatósági bizonyítvány a kérelem benyújtását követő ügyfélfogadási napon, de legkésőbb 5 napon belül, személyesen vehető át.
A kérelmező akadályoztatása esetén lehetőség van az elkészült hatósági erkölcsi bizonyítvány vagy hatósági bizonyítvány meghatalmazott útján történő átvételére, az erről szóló meghatalmazás birtokában. A meghatalmazásnak tartalmaznia kell a meghatalmazó és a meghatalmazott személyes adatait (név, anyja neve, lakóhelye, személyazonosító igazolvány száma) és sajátkezű aláírását, a meghatalmazás tárgyát, két tanú aláírását, lakóhelyét valamint a dátumot.
A menete a következő volt:
1. Vaskapu utcába be, 1300 Ft-os sürgősségi felár csekk
2. postára el, befizetni ezt a csekket, a postán venni egy erkölcsi bizonyítványhoz való csomagot, abból a csekket befizetni
3. a csomagban lévő kérelmet kitölteni, NEM postára adni
4. vissza a Vaskapu utcába a két csekkszelvénnyel + a kitöltött kérőlappal
5. ha a rendszer működik (90%-ban igen), azonnal megkapod az erkölcsidet
Ami fontos: csak hétfőn, szerdán, pénteken vannak.
2. Elektronikus
A Erkölcsi bizonyítvány elektronikus igénylésének menete:
1. Töltse le és telepítse az Általános nyomtatványkitöltő alkalmazást (Abevjava)
2. Töltse le és telepítse a Hatósági erkölcsi bizonyítvány iránti kérőlapot,
3. A kitöltött űrlapot küldje be az Általános dokumentumfeltöltő segítségével. (Ügyfélkapu regisztráció szükséges!)
4. Utalja át 24 órán belül a KEK KH bankszámlájára a szolgáltatási díjat. Bővebb információ az utalás módjáról.
5. Amennyiben beérkezett a kérelemhez kapcsolódó igazgatási szolgáltatási díj, a KEK KH postázza a megadott címre a kiállított okmányt.
Hatósági erkölcsi bizonyítvány kitöltési útmutató
A kitöltési útmutatók az ÁNYK (Általános nyomtatványkitöltő alkalmazás) Segítség mappájából nyithatók meg a telepítést követően.
2011. november 30., szerda
Számlaképesség? Egyéni adószám - egyéni vállalkozás helyett
Az álláskereső klubban gyakran feltett kérdésre adjuk most meg a választ.
A számlaképességhez nem kell feltétlen vállalkozónak lenned! Néhány infó az egyéni adószámról.
"Valamely önálló tevékenység végzése céljából - ha azt nem egyéni vállalkozóként szeretnénk végezni - adószámot lehet kérni a lakhely szerint illetékes adóhivatalnál. Az adószám igénylése díjmentes. A 06-40-42-42-42-es ügyfélszolgálati számukon lehet érdeklődni, hogy egy adott tevékenység végezhető-e ilyen formában. Ha nincs bevétel, nem kell közterheket fizetni. Ha van, akkor járulékokat és SZJA-t kell fizetni. Ha adószámos magánszemélyként valaki számlát ad, akkor a megbízója csak a járulékokkal és az SZJA-val csökkentett összeget fizetheti ki."
forrás: http://www.seed.hu/menu/vallalkozoi_tudastar/adoszamos_maganszemely
Hogyan történik a kiváltás?
Kiváltása 10 perc, onnan számítva, hogy a sorszámodat hívták. Kérned a 09T101-es nyomtatványon kell, és a szakmakód rovatba egy számot kell beírnod, kérdéses tevékenység neve. Ezek után vásárolsz egy számlatömböt (ehhez nálad kell legyen az adószámod, és a személyi igazolványod!), és egy egyszerű kockás füzetet. Utóbbiban vezeted majd a kiadásaidat és a bevételeidet. A számláidat 5 évig megőrzöd, az adóbevallásodban pedig feltünteted a költségeidet és a bevételeidet, illetve annak különbözetét, ami így akár nulla is lehet.
forrás: http://szarvasmici.blogspot.com/2009/03/adoszam-igenyles-menete-zanzasitva.html
forrás: http://www.seed.hu/menu/vallalkozoi_tudastar/adoszamos_maganszemely
Hogyan történik a kiváltás?
Kiváltása 10 perc, onnan számítva, hogy a sorszámodat hívták. Kérned a 09T101-es nyomtatványon kell, és a szakmakód rovatba egy számot kell beírnod, kérdéses tevékenység neve. Ezek után vásárolsz egy számlatömböt (ehhez nálad kell legyen az adószámod, és a személyi igazolványod!), és egy egyszerű kockás füzetet. Utóbbiban vezeted majd a kiadásaidat és a bevételeidet. A számláidat 5 évig megőrzöd, az adóbevallásodban pedig feltünteted a költségeidet és a bevételeidet, illetve annak különbözetét, ami így akár nulla is lehet.
forrás: http://szarvasmici.blogspot.com/2009/03/adoszam-igenyles-menete-zanzasitva.html
és a dilemmákról:
http://makgubo.hu/blog/7-es-adoszam/
Adószámos magánszemély az a személy, aki nem egyéni vállalkozó, viszont adóköteles bevételszerző tevékenységet végez. Nagyon fontos tisztában lenni azzal a szabállyal, hogy adószámos magánszemélyként csak és kizárólag olyan tevékenységet folytathatunk, amely nem rendszeres és nem üzletszerű. Emellett figyelnünk kell arra is, hogy bizonyos tevékenységeket csak vállalkozói igazolvány birtokában folytathatunk.
Kinek érdemes ez a formát választania?
Akik csak ritkán, eseti jelleggel végeznek gazdasági tevékenységet, a tevékenységük nincsen sem engedélyhez, sem vállalkozói igazolványhoz kötve, van máshol biztosítási jogviszonyuk (van munkahelyük). Tipikusan oktatók, művészek, bérbeadók részére jelenthet ideális megoldást az adószámos magánszemély intézménye.
Előnyei: az egyéni vállalkozással szemben itt nincs helyi adó fizetési kötelezettség. Egyszerűbb nyilvántartási előírások.
Hátrányai: korlátozottabb költségelszámolási lehetőségek (pl. nem számolható el értékcsökkenés), rendszeres gazdasági tevékenység végzésére nem alkalmazható.
forrás: http://makgubo.hu/blog/7-es-adoszam-adoszamos-maganszemely/
http://makgubo.hu/blog/7-es-adoszam/
Adószámos magánszemély az a személy, aki nem egyéni vállalkozó, viszont adóköteles bevételszerző tevékenységet végez. Nagyon fontos tisztában lenni azzal a szabállyal, hogy adószámos magánszemélyként csak és kizárólag olyan tevékenységet folytathatunk, amely nem rendszeres és nem üzletszerű. Emellett figyelnünk kell arra is, hogy bizonyos tevékenységeket csak vállalkozói igazolvány birtokában folytathatunk.
Kinek érdemes ez a formát választania?
Akik csak ritkán, eseti jelleggel végeznek gazdasági tevékenységet, a tevékenységük nincsen sem engedélyhez, sem vállalkozói igazolványhoz kötve, van máshol biztosítási jogviszonyuk (van munkahelyük). Tipikusan oktatók, művészek, bérbeadók részére jelenthet ideális megoldást az adószámos magánszemély intézménye.
Előnyei: az egyéni vállalkozással szemben itt nincs helyi adó fizetési kötelezettség. Egyszerűbb nyilvántartási előírások.
Hátrányai: korlátozottabb költségelszámolási lehetőségek (pl. nem számolható el értékcsökkenés), rendszeres gazdasági tevékenység végzésére nem alkalmazható.
forrás: http://makgubo.hu/blog/7-es-adoszam-adoszamos-maganszemely/
2011. november 29., kedd
START Kártya változásai
Információk a különféle START kártyákról:
http://csoportteka.hu/images/dokumentumok/start_kartya_tajekoztato2011.pdf
Ha beregisztrálsz honlapunkra, akkor részletesebb infocsomagot is letölthetsz itt.
Az infokat a honlapon a baloldali menüsorban a szolgáltatások / munkaadóknak / letölthető infocsomag fülön tudod elérni, egy gyors regisztráció után!
Fontos tudni!
2012-től megszűnik a Start Plusz, illetve a Start Extra kártya, melyeket az igénylők legkésőbb 2011. december 31-ig válthatnak ki, és ezek alapján a munkaadót legfeljebb 2013. december 31-ig illeti meg járulékkedvezmény.
A START kártyát kiváltani a munkaszerződés megkötése előtt kell megtenni, az adóhatóságnál.
http://csoportteka.hu/images/dokumentumok/start_kartya_tajekoztato2011.pdf
Ha beregisztrálsz honlapunkra, akkor részletesebb infocsomagot is letölthetsz itt.
Az infokat a honlapon a baloldali menüsorban a szolgáltatások / munkaadóknak / letölthető infocsomag fülön tudod elérni, egy gyors regisztráció után!
Fontos tudni!
2012-től megszűnik a Start Plusz, illetve a Start Extra kártya, melyeket az igénylők legkésőbb 2011. december 31-ig válthatnak ki, és ezek alapján a munkaadót legfeljebb 2013. december 31-ig illeti meg járulékkedvezmény.
A START kártyát kiváltani a munkaszerződés megkötése előtt kell megtenni, az adóhatóságnál.
(Forrás: http://www.cvonline.hu/Iden-lesz-utoljara-Start-Plusz/a.html )
2011. november 28., hétfő
A Munkaszerződés - iratminták
Kérésre utánajártunk: sok pályakezdő álláskereső küzd információhiánnyal arról, hogyan néz ki egy munkaszerződés. Fontos, hogy tisztában legyünk ezekkel az információkkal, mert könnyen előfordulhat, hogy nem szabályos szerződést tolnak az orra elé, azt hitte, be van jelentve, pedig…
A következő információk szükségesek a munkaszerződésbe:
· A munkaszerződés időtartama: határozott vagy határozatlan időre alkalmaznak? Próbaidő időtartama
· Munkáltató (cég) neve, adószáma
· A munkavállaló adatai:
- Név:
- Születési neve:
- Születés helye és ideje:
- Anyja neve:
- Állandó lakhelye:
- Adóazonosító száma:
- TAJ száma:
- Magánnyugdijpénztár (ha van):
· A munkakör neve
· A munkavégzés helye, napi munkaidő, pihenőidő
· Közvetlen munkahelyi felettese, a munkáltatói jogok gyakorlója
· A munkavállaló személyi alapbére: Bruttó ………………….. Ft/hó, azaz …………………………… Ft/hó.. (számmal és betűvel)
· A munkavállaló kártérítési felelőssége
· Titoktartási kötelezettség
· Törvényi hivatkozás: „A munkaszerződésben nem szereplő kérdésekben a Munka Törvénykönyve vonatkozó szabályozása az irányadó.”
Ezen a linken hasznos munkaügyi iratminták találhatóak, pl. egy munkaszerződés:
http://munkaugyi-iratmintak.lapozz.hu/
2011. november 27., vasárnap
A legmodernebb kreatív technikák az álláskeresésben
Egy világviszonylatban is újnak mondható technika a Video Cv, másnéven videó önéletrajz.
Az idei HVG Állásbörzén mutatkozott be a Video CV technika először:
Mi lehet a Video CV technika előnye a hagyományos önéletrajzzal szemben?
"Jó lehet azokban az esetekben, ahol szükséges megjelenni, reprezentálni, ahol fontos az első benyomás, a megjelenés, az ön-képviselet, vagy ahol szükséges az idegen nyelv tudás megmutatása: a nyelvi készségek élőben - „in action” , az az használat közben – láthatóak.
A másik terület, ahol a Video Cv frappáns megoldás lehet a portfólió típusú önéletrajz. Mivel a video technika a vizualitásra épít, alkalmas a portfólió megmutatására: elkészült grafikai munkák, termékek bemutatására, vagy akár lehetőség van fotók bemutatására– „munka közben”…"
"A hazai álláspiacon a Video CV még újdonságnak számít, így önmagában kiemeli az álláskeresőt az akár több száz pályázó közül,
Ereje a vizualitásban rejlik: az állásinterjúkon is meghatározó „első benyomás”-t adja a munkaadónak, illetve a hr-es kollégának- így megkönnyítheti a kiválasztást
A 2 perces felvétel alatt megmutatkozik a jelentkező személyisége, magabiztossága, beszédkészsége, illetve a nyelvtudás szintje – a csatolt Video CV megerősíti és nyomatékosítja az önéletrajzban leírtakat
Meggyőzőbb és bizalomgerjesztőbb egy egyszerű, írásos formátumú önéletrajznál: azonnali, komplex képet nyújt az állásra jelentkezőről – és egy sokkal személyesebb, szuggesztívebb benyomást kelt
Meglévő portfólió esetén lehetőséget nyújt a termék/ művészeti alkotás képi megmutatására."
Ez így leírva is izgalmasan hangzik. Az NlCafé riportere, felbuzdulva a HVG állásbörzés hallottakon, megcsinálta saját - fiktív - home-made videó önéletrajzát, majd készített egy professzionálisat is. Érdemes megnézni a különbséget!
A cikk olvasható itt: http://www.nlcafe.hu/karrier/20111114/noveld_az_eselyed_video-oneletrajzzal/
2011. november 26., szombat
Álláskeresős bakik
Találtunk egy érdekes cikket arról, hogy milyen "öngól" helyzetek adódhatnak az álláskeresésben.
Tanulságos olvasmány!
"Elég egy ügyetlen mondat az önéletrajzban vagy egy rosszul megadott e-mailcím és az álláskereső már a felvételi procedúra legelején kigolyózza magát a potenciális jelöltek közül."
Az Álláskereső Klubban találkoztam már álláskeresővel, akinek nem volt telefonja, ahol a visszajelzést várja, megadta a szomszéd számát (eddig jó), majd elfelejtett szólni az illetőnek, hogy legyen kedves a állásügyben jelentkező telefonokra ennyit mondani: nem tudom adni, felírom a nevét, elérhetőségét, és visszahívja.
Másik tipikus eset, hogy csak e-mail címet ad meg, de az emailt nem nézi, és napokkal később realizálja, hogy behívták interjúra - tegnapra.
Egyetértek a cikk szerzőjével abban is, hogy a közösségi oldalakon fent lévő tartalmak néha túl sok mindent megmutatnak a jelentkezőről - és nem mindig a legpozitívabb képet nyújtják. Lehet, hogy jó buli volt, amiről a képek felkerültek, de biztos, hogy mindenkire tartoznak? A nyitottan hagyott profilokat bárki megnézheti - a potenciális főnök is.... tehát csak óvatosan azzal, mit mutatunk meg magunkról...
2011. november 25., péntek
Összegyűjtött állásinterjús kérdések III. - Német nyelven
Sorozatunk következő lépéseként legyen itt néhány link német nyelven, állásinterjús kérdésekkel kapcsolatban:
http://www.bewerbung-forum.de/ vorstellungsgespraech/ fragenkatalog.html
http://www.bewerben.de/ informationen/ vorstellungsgespraech.htm
http://www.bewerbung-forum.de/
http://www.bewerben.de/
2011. november 24., csütörtök
Összegyűjtött állásinterjús kérdések II. - Angol kérdések
Folytatjuk a sort az angol nyelvű állásinterjús kérdések linkjeivel.
A következő linkekben az a nagyszerű, hogy nem csak kérdéseket - típus válaszokat is találhatunk benne!
http://jobsearch.about.com/od/interviewquestionsanswers/a/interviewquest.htm
http://www.best-job-interview.com/typical-interview-questions.html
http://www.wisebread.com/how-to-answer-23-of-the-most-common-interview-questions
http://bhuvans.wordpress.com/2006/08/19/50-common-interview-qa/
Természetesen nem elég csak bemagolni a típus válaszokat. Ezek csak segédletek, amit személyre szabottan kell / lehet csak alkalmazni.
Ha szeretnél ebben segítséget, itt megfizethető áron kapsz professzionális támogatás:
http://csoportteka.hu/index.php/klubkartya/angol-nyelv-allasinterju-klubkartya.html
Érdemes a link alján lévő résztvevői visszajelzéseket megtekinteni - ebből kiderül, kinek miben tud segíteni a felkészülésben egy ilyen szolgáltatás.
A következő linkekben az a nagyszerű, hogy nem csak kérdéseket - típus válaszokat is találhatunk benne!
http://jobsearch.about.com/od/interviewquestionsanswers/a/interviewquest.htm
http://www.best-job-interview.com/typical-interview-questions.html
http://www.wisebread.com/how-to-answer-23-of-the-most-common-interview-questions
http://bhuvans.wordpress.com/2006/08/19/50-common-interview-qa/
Természetesen nem elég csak bemagolni a típus válaszokat. Ezek csak segédletek, amit személyre szabottan kell / lehet csak alkalmazni.
Ha szeretnél ebben segítséget, itt megfizethető áron kapsz professzionális támogatás:
http://csoportteka.hu/index.php/klubkartya/angol-nyelv-allasinterju-klubkartya.html
Érdemes a link alján lévő résztvevői visszajelzéseket megtekinteni - ebből kiderül, kinek miben tud segíteni a felkészülésben egy ilyen szolgáltatás.
2011. november 23., szerda
Összegyűjtött állásinterjús kérdések I.
Kérésre egy csokor linkekből, ahol állásinterjús kérdéseket gyűjtöttek össze:
magyarul:
http://hvg.hu/karrier/20101108_allasinterju_szaz_kerdes#utm_source=hvg.hu&utm_medium=listing&utm_content=related&utm_campaign=related
http://hvg.hu/kerdesallas/20050327ezerkerdes/2
http://www.nlcafe.hu/allaskereso/20070326/nehez_kerdesek_150_jo_valaszok/
amikor az álláskereső kérdez:
"Az állásinterjú összetett procedúra: a megpályázott posztra beküldött - és előszűrőként működő - önéletrajz mellett a jelölt szóbeli teljesítménye is sokat nyom a latban. Mi több, az állásinterjú második, harmadik körében már leginkább az számít, hogy meg tud-e felelni a munkaadó elvárásainak, válaszai - szóbeli teljesítménye alapján - átmegy-e a rostán. Ehhez azonban kérdeznie is kell. De hogyan és mit? Tippek."
Jó kérdéseket itt találhatunk.
magyarul:
http://hvg.hu/karrier/20101108_allasinterju_szaz_kerdes#utm_source=hvg.hu&utm_medium=listing&utm_content=related&utm_campaign=related
http://hvg.hu/kerdesallas/20050327ezerkerdes/2
http://www.nlcafe.hu/allaskereso/20070326/nehez_kerdesek_150_jo_valaszok/
amikor az álláskereső kérdez:
"Az állásinterjú összetett procedúra: a megpályázott posztra beküldött - és előszűrőként működő - önéletrajz mellett a jelölt szóbeli teljesítménye is sokat nyom a latban. Mi több, az állásinterjú második, harmadik körében már leginkább az számít, hogy meg tud-e felelni a munkaadó elvárásainak, válaszai - szóbeli teljesítménye alapján - átmegy-e a rostán. Ehhez azonban kérdeznie is kell. De hogyan és mit? Tippek."
Jó kérdéseket itt találhatunk.
2011. november 22., kedd
Állásinterjús kérdések
Az állásinterjúra felkészülni nem egyszerű dolog. Nem elég csak a szakmai tudással naprakésznek lenni - konstruktívan csomagolva el is kell tudni mondani, meg is kell tudni mutatni, hogy miért vagyok alkalmas, miért én vagyok a legmegfelelőbb, miért választottam egyáltalán ezt a céget / pozíciót.
Érdemes tehát tudatosan felkészülni, böngészni az idevonatkozó "szakirodalmat", és felkészülni frappáns válaszokkal.
Milyen kérdésekre számíthatok?
Íme néhány hasznos link:
"Ha olyan tehetséges, hogyhogy fél éve munkanélküli?" 10 kínos kérdés az állásinterjún. Tőled kérdeztek hasonlót? Mit válaszoltál?
http://hirszerzo.hu
http://hirszerzo.hu
Még egy pár kérdés, amit feltehetnek állásinterjún
http://www.hrportal.hu/
http://www.hrportal.hu/
Típus kérdések - típus válaszok... avagy hogyan beszéljünk a gyengeségekről.
http://www.hajdujobs.hu
http://www.hajdujobs.hu
Ha segítségre van szükséged a felkészüléshez, vagy akár ha túl vagy már több interjún, de még nem vettek fel, itt kaphatsz professzionális támogatást egyénileg, vagy csoportosan, magyarul vagy angolul.
2011. november 21., hétfő
Pályaválasztás, pályaorientáció
Közeledik a pályaválasztás, továbbtanulás ideje, amikor döntünk: merre tovább, milyen iskolát keressünk.
Egyre több fiatal keres fel minket ezzel a kérdésekkel az Álláskereső Klubban: "Mi legyek?" "Melyik képzést válasszam? Felsőoktatás? OKJ? Hova jelentkezzek? Miből érettségizzek? Egyáltalán: miben vagyok erős / jó / ügyes...?
Sokszor e dilemmák átbeszéléséhez hasznos egy pályaorientációs szakemberrel konzultálni, aki segít eligazodni a képzések sűrű erdejében, alkalmasint önértékelő eljárások segítségével megnézi, ki miben jó, merre érdemes elindulnia. Fontos a szakmaismeret, az önismeret és a képzési kínálat ismerete.
Legyen itt néhány link, ahol fontos infokat lehet találni.
Pályaorientáció témában:
· Képzésekről, szakmákról leírások:
Magyar Oktatási Portál http://www.mot.hu/
Egy jó kis linkgyűjtmeény a témában, nézelődésre:
Nemzeti Pályainformációs Központ http://www.npk.hu/
Oktatás, képzés, tanulás témában:
(Fiataloknak, szülőknek, szakembereknek..)
· SuliNET http://www.sulinet.hu/
· Alapítványi és Magániskolák Egyesülete http://www.ame.hu/
· Közoktatási Információs Iroda http://www.kir.hu/
· Országos Közoktatási Intézet http://www.oki.hu/
· Független Pedagógiai Intézet http://www.fupi.hu/
· Civitas Pedagógiai Intézet http://www.civitas.hu/
· Nemzeti Szakképzési Intézet http://www.nive.hu/
· Országos Felsőoktatási Felvételi Iroda http://www.felvi.hu/
· Felvételi Információs Szolgálat http://www.fisz.hu/
· Minisztérium http://www.nefmi.gov.hu/main.php
· http://www.tanfolyam.lap.hu/
2011. november 18., péntek
Álláskeresés csatornái szakmákra bontva II. - Segítő szakmák
Nézzük azokat a csatornákat, amik segítő szakemberek számára kínálnak álláshirdetéseket!
Szociális szakembereknek:
A Szociális Szakmai Szövetség honlapja a legismertebb: http://3sz.hu/tartalom/allast-kinal
Egy újabb lap - Back to work: http://btw.ucoz.hu/load
Régen több hirdetése volt, mióta fizetős kevesebb, mégis: http://nonprofit.hu/?q=job-offer
Talán jobban működik a direkt céges megkeresés kopogtatólevél - önéletrajz párossal.
Ehhez segítség szoc. intézmények adatbázisai:
Ez a módszer más szakmákra is adaptálható. Nagyot kell meríteni, célirányosan meghatározni amit keresünk... és felvenni a kapcsolatot.
Egészségügyi szakmákhoz segítség:
http://www.medijobs.hu/
http://egeszsegugy.lap.hu/egeszsegugyi_gyogyszeripari_allas_kereso/25027491
http://www.mimnet.hu/0100_hun/index.asp?go=0200_kommunikacio/0300_allas/
céges megkereséshez:
http://egeszsegugy.lap.hu/
http://korhaz.lap.hu/
Szűkítve területre valamilyen szempontból pl.:
http://fogaszat.lap.hu/
http://sebeszet.lap.hu/
http://maganklinika.lap.hu/
http://allatorvos.lap.hu/
Szociális szakembereknek:
A Szociális Szakmai Szövetség honlapja a legismertebb: http://3sz.hu/tartalom/allast-kinal
Egy újabb lap - Back to work: http://btw.ucoz.hu/load
Régen több hirdetése volt, mióta fizetős kevesebb, mégis: http://nonprofit.hu/?q=job-offer
Talán jobban működik a direkt céges megkeresés kopogtatólevél - önéletrajz párossal.
Ehhez segítség szoc. intézmények adatbázisai:
- minden önkormányzat honlapján fent vannak mind az állami, mind az egyházi, mind a civil szervezetek elérhetőségei, akik az adott területen végeznek segítő munkát
- minden kerületnek / városnak vannak lap.hu oldalai, ahol címlistákat, linkgyűjteményeket lelhetünk. ilyenkor földrajzilag érdemes keresni, pl.: http://www.startlap.hu/lapkatalogus/kozep-magyarorszag/
- ha le tudjuk szűkíteni a szoc. szakmán belül konkrét célcsoportra, módszerre, annak is lesz link-gyűjteménye, pl.: http://hospice.lap.hu/, http://gyermekvedelem.lap.hu, nyugdijasotthon.lap.hu, http://rehabilitacio.lap.hu/, http://hajlektalan.lap.hu/
Ez a módszer más szakmákra is adaptálható. Nagyot kell meríteni, célirányosan meghatározni amit keresünk... és felvenni a kapcsolatot.
Egészségügyi szakmákhoz segítség:
http://www.medijobs.hu/
http://egeszsegugy.lap.hu/egeszsegugyi_gyogyszeripari_allas_kereso/25027491
http://www.mimnet.hu/0100_hun/index.asp?go=0200_kommunikacio/0300_allas/
céges megkereséshez:
http://egeszsegugy.lap.hu/
http://korhaz.lap.hu/
Szűkítve területre valamilyen szempontból pl.:
http://fogaszat.lap.hu/
http://sebeszet.lap.hu/
http://maganklinika.lap.hu/
http://allatorvos.lap.hu/
2011. november 17., csütörtök
Külföldi munka
Sokan keresnek munkát külföldön. És sokan jönnek haza a szerencspróbálásból végül.
Legyen itt egy kis segédlet: merre induljunk.
1. Először is nézzük meg, mink van:
Egy tipp, ahol minden EU-s tagországról hasznos infók vannak összegyűjtve:
http://euvonal.hu/index.php?op=mindennapok_tagallamok
Olvashatsz a munkavállalás és vállalkozás feltételeiről, az adózás és TB szabályozásairól is.
Néhány további link:
állások Angliában: http://www.gumtree.com/c/jobs
állások Ausztriában: http://www.careers-worldwide.com/hu/kulfoldi-munka.php
állások az unióban: http://unjobs.org/
sok hasznos infó:
http://kulfoldimunka.lap.hu/
http://www.euwork.hu/
http://kulfoldimunka.org
http://www.kulfoldmunka.hu/
A külföldre közvetítő cégekkel óvatosan, sok a szélhámos, a kamucég, sok rémtörténetet lehet hallani. Keresnék ismerőst, aki kipróbálta már, és korrektnek találta.
Legyen itt egy kis segédlet: merre induljunk.
1. Először is nézzük meg, mink van:
- nyelvtudás? legalább kézzel-lábbal kéne beszélni valamilyen nyelven, csak hogy ne adjanak el két kecskéért...
- szaktudás? ha van szakmánk, érdemes megnézni, mely országokban piacképes a szakmánk? Látható, hogy a gazdasági válság óta nehezebb külföldön szakmában elhelyezkedni, mert alkalmasint az az adott ország állampolgárai számára sincs elegendő munka.. Szakképzettséget nem igénylő munkakörökben problémás lehet a gyakorlat hiánya (pl. vendéglátásban).
- Érdemes tájékozódni a célországról: jól hangzik, hogy mennyit lehet keresni, de lehet, hogy ez mind el is megy az utazás - lakhatás - megélhetés költségeire, ami drágább lehet, mint itthon.
Egy tipp, ahol minden EU-s tagországról hasznos infók vannak összegyűjtve:
http://euvonal.hu/index.php?op=mindennapok_tagallamok
Olvashatsz a munkavállalás és vállalkozás feltételeiről, az adózás és TB szabályozásairól is.
Néhány további link:
állások Angliában: http://www.gumtree.com/c/jobs
állások Ausztriában: http://www.careers-worldwide.com/hu/kulfoldi-munka.php
állások az unióban: http://unjobs.org/
sok hasznos infó:
http://kulfoldimunka.lap.hu/
http://www.euwork.hu/
http://kulfoldimunka.org
http://www.kulfoldmunka.hu/
A külföldre közvetítő cégekkel óvatosan, sok a szélhámos, a kamucég, sok rémtörténetet lehet hallani. Keresnék ismerőst, aki kipróbálta már, és korrektnek találta.
2011. november 16., szerda
Kreatív utak az álláskeresésben
A sok-sok portált böngészve azon gondolkoztunk, hogy vajon a kreatív álláskeresési módok mindenkinek működnek-e? Nézzünk néhány pozitív és negatív példát!
A legelső, amivel lépten-nyomon találkozunk, a gerillaönéletrajz. Kétségtelen, sok hasznos ötlettel lehetünk gazdagabbak, érdemes feliratkozni a hírlevélre például, esetleg részt venni egy edzőtáborban, bár ez utóbbi nem olcsó mulatság: 29.900 -39.900 Ft között egy egynapos tréning...
Gerilla technikák elsajátítására azonban sokféle módon van lehetőség. Ebben a cikkben arról olvashatunk, hogy marketing és PR területen nagyobb esélyjel indulunk kreatív megoldásokkal.
"A "Zseniális, azonnal hívjuk be interjúra" és az "Ízléstelen, nem is tudom, hogyan merészelte" reakciók között pedig sok esetben minimális a különbség, a döntéshozó személyiségétől vagy aznapi hangulatától függ. Éppen ezért vannak, akik "dupla vagy semmi" módszerként tekintenek a figyelemfelkeltés e fogásaira."
Azokban az esetekben is fontos a kreativitás, amikor olyan speciális területen, szakmákban keresünk munkát, amelyekben ritka a hirdetés.
Példaként mesélem el a kínai tolmács ügyfél esetét. Lássuk be: ilyen hirdetést viszonylag ritkán látni. Amikor megérkezett az Álláskereső Klubba, azonnal nekifogtunk a személyes stratégia kialakításához. Először is összeállítottunk egy rövid kb A5 méretű bemutatkozó kártyát, mely tartalmazta elérhetőségeit és referenciáit is. Utána kerestünk egy olyan rendezvényt, ahol várhatóan sok potenciális munkaadó lehet egy helyen. Ez történetesen egy ázsiai témájú üzletközpont megnyitója volt, ahol sok kis- és nagykereskedő megjelent. És itt jön a trükk: csináltunk egy TOLMÁCS feliratú névkitűzőt. Szerencsére az álláskereső ember elég bevállalós volt, kitűzte a nevét, zsebrevágta a bemutatkozó anyagait, határozottan elindult - és bejutott a zártkörű rendezvényre. Innen a dolog egyszerű volt: mindenkivel nekiállt barátkozni, kapcsolatokat építeni, "networkingelni", és eleinte alkalmi, később stabil munkához is így jutott.
Általánosságban jó tanácsnak tűnik, hogy ha speciális szakmával rendelkezik valaki, akkor kerüljön be a szakmai vérkeringésbe, látszódjon, mert akkor hívni fogják.Minden szakmának megvannak azok a fórumai, ahol a szakik találkoznak!
A legelső, amivel lépten-nyomon találkozunk, a gerillaönéletrajz. Kétségtelen, sok hasznos ötlettel lehetünk gazdagabbak, érdemes feliratkozni a hírlevélre például, esetleg részt venni egy edzőtáborban, bár ez utóbbi nem olcsó mulatság: 29.900 -39.900 Ft között egy egynapos tréning...
Gerilla technikák elsajátítására azonban sokféle módon van lehetőség. Ebben a cikkben arról olvashatunk, hogy marketing és PR területen nagyobb esélyjel indulunk kreatív megoldásokkal.
"A "Zseniális, azonnal hívjuk be interjúra" és az "Ízléstelen, nem is tudom, hogyan merészelte" reakciók között pedig sok esetben minimális a különbség, a döntéshozó személyiségétől vagy aznapi hangulatától függ. Éppen ezért vannak, akik "dupla vagy semmi" módszerként tekintenek a figyelemfelkeltés e fogásaira."
Azokban az esetekben is fontos a kreativitás, amikor olyan speciális területen, szakmákban keresünk munkát, amelyekben ritka a hirdetés.
Példaként mesélem el a kínai tolmács ügyfél esetét. Lássuk be: ilyen hirdetést viszonylag ritkán látni. Amikor megérkezett az Álláskereső Klubba, azonnal nekifogtunk a személyes stratégia kialakításához. Először is összeállítottunk egy rövid kb A5 méretű bemutatkozó kártyát, mely tartalmazta elérhetőségeit és referenciáit is. Utána kerestünk egy olyan rendezvényt, ahol várhatóan sok potenciális munkaadó lehet egy helyen. Ez történetesen egy ázsiai témájú üzletközpont megnyitója volt, ahol sok kis- és nagykereskedő megjelent. És itt jön a trükk: csináltunk egy TOLMÁCS feliratú névkitűzőt. Szerencsére az álláskereső ember elég bevállalós volt, kitűzte a nevét, zsebrevágta a bemutatkozó anyagait, határozottan elindult - és bejutott a zártkörű rendezvényre. Innen a dolog egyszerű volt: mindenkivel nekiállt barátkozni, kapcsolatokat építeni, "networkingelni", és eleinte alkalmi, később stabil munkához is így jutott.
Általánosságban jó tanácsnak tűnik, hogy ha speciális szakmával rendelkezik valaki, akkor kerüljön be a szakmai vérkeringésbe, látszódjon, mert akkor hívni fogják.Minden szakmának megvannak azok a fórumai, ahol a szakik találkoznak!
2011. november 15., kedd
Szakmákra bontott álláskeresési csatornák I. rész
Néhány újabb csatorna szakmákra bontva, ahol lehet álláshirdetésekre bukkanni:
- Kreatív, média, PR, grafikai területeken dolgozóknak:
MÚOSZ oldala: http://www.emasa.hu/allas.php
- Bankos állások:
Tapasztalataink szerint minden banknak van karrieroldala, ritkán hirdetnek máshol. Csak néhány példa:
még további bankok holnlapjai, ahonnan vadászhatóak a karrieroldalak: http://bank.lap.hu/
- Jogi területen – jogászok, ügyvédek, jogi asszisztensek, vagy akár gyakornokok:
Kereshetünk az általános hirdetőportálokon, kulcsszavas kereséssel, például: http://www.jobinfo.hu/munka/Jogi-allasok/Budapest
Vagy kifejezetten jogi témájú honlapokon:
http://www.ugyved.net/index.php?hirdetesek=1&allas=job_offers&keres=1
http://jogaszallas.blogspot.com/
folyt. köv. további szakmákkal…
Öltözködés az állásinterjúra
Az alábbi linken hasznos információkat találunk arról, hogyan érdemes az állásinterjúra felöltözni.
Álláskeresőkkel szoktunk személyre szabottan szín- és stílus tanácsadás keretében együttgondolkodni.
Lehet, hogy a piros szín épp trendi, de ha nem áll jól? Fontos, hogy megtaláljuk az egyensúlyt: megfeleljünk az elvárásoknak, miközben kialakítjuk a számunkra komfortos, testhezálló egyéni stílust. Ez elsősorban nem pénz kérdése, sok múlik az apróságokon.
Amikor az Álláskereső Klubban találkozom valakivel, aki csak feketében, vagy csak szürkében jár, vagy láthatóan nem a saját színeit hordja, mindig megnézzük, hogy mi lenne számára az ideális összeállítás. Emlékezetes, mikor az egyik álláskereső változtatott a megbeszéltek alapján pici dolgokon, egy idő után arról számolt be, hogy lépten-nyomon megdicsérik, hogy milyen fiatalosan, jól néz ki mostanában.
Visszatérve a cikkre. teljesen egyetértünk abban, hogy a konszolidált megjelenés fontos dolog, és sok szakmának meg van a dress-code-ja, vagyis az elvárt öltözködési kódexe. Ennek ismerete nélkül kevés eséllyel kopogtatunk...
Álláskeresőkkel szoktunk személyre szabottan szín- és stílus tanácsadás keretében együttgondolkodni.
Lehet, hogy a piros szín épp trendi, de ha nem áll jól? Fontos, hogy megtaláljuk az egyensúlyt: megfeleljünk az elvárásoknak, miközben kialakítjuk a számunkra komfortos, testhezálló egyéni stílust. Ez elsősorban nem pénz kérdése, sok múlik az apróságokon.
Amikor az Álláskereső Klubban találkozom valakivel, aki csak feketében, vagy csak szürkében jár, vagy láthatóan nem a saját színeit hordja, mindig megnézzük, hogy mi lenne számára az ideális összeállítás. Emlékezetes, mikor az egyik álláskereső változtatott a megbeszéltek alapján pici dolgokon, egy idő után arról számolt be, hogy lépten-nyomon megdicsérik, hogy milyen fiatalosan, jól néz ki mostanában.
Visszatérve a cikkre. teljesen egyetértünk abban, hogy a konszolidált megjelenés fontos dolog, és sok szakmának meg van a dress-code-ja, vagyis az elvárt öltözködési kódexe. Ennek ismerete nélkül kevés eséllyel kopogtatunk...
Jó fotó az önéletrajzon
Az előző bejegyzéshez kapcsolódva találtunk egy hasznos linket arról, hogy mire kell figyelni a jó önéletrajzos fotóról:
katt ide
katt ide
2011. november 14., hétfő
Típus hibák az önéletrajzban
Örömmel olvastam a következő linken ezeket a szavakat:
"Ma már a legtöbb állásportálon vagy az álláskeresőket segítő weboldalakon számtalan önéletrajz mintát találhatunk, amelyek segítségével elkészíthetjük az aktuális irányzatoknak leginkább megfelelő, professzionális önéletrajzunkat. Mégis akad néhány olyan tipikus – első hallásra talán aprónak tűnő – hiba, melyet gyakran elkövetnek a pályázók nem is sejtve, hogy ezzel mennyire rontják a saját esélyeiket."
Sokféle "okos tanáccsal" látnak el bennünket álláskeresés témában, nehéz kiválasztani, kinek higgyünk.
Csatlakoznék a cikk írójához: gyakran találkozunk hasonló helyzetekkel az Álláskereső Klubban is, amikor rögtön egy "öngóllal" indít a jelentkező. Azt mondják: a baseball első szabálya: ne verd meg magad! Ez jutott eszembe például néhány vicces / szokatlan / megdöbbentő e-mailcímről, amelyről álláskeresők hirdetésekre jelentkeznek. Lehet, hogy a magánéletben OK egy olyan e-mail, amely így kezdődik: wildcat@... fekaboy@... mzperx@... sithlovag@... caligula@...- de: állásinterjúztatóként mondom, hogy nehéz komolyan venni álláskeresés szempontból, problémás visszakeresni a többszáz jelentkezőből, ha nem a jelentkező neve az email cím eleje - amire könnyen visszaemlékszem. Láttam olyan jelentkezést is, ami a haromgyerekemvan@... emairől érkezett. Nem szabad hangsúlyozni azokat a dolgokat, melyek álláskeresés szempontból negatív üzeneteket tartalmazni, hátrányba hozzák a jelentkezőt!
Problémásnak gondolom a rossz fényképet is. Ma Magyarországon még jó, ha fényképes önéletrajzot csatolunk - feltéve, hogy a fénykép kedves, rendezett és munkaképes állapotban készült. Egy buliban készült fotó lehet, hogy vicces, de nem megfelelő, éppúgy, mint amiről látszik, hogy kivágtuk valahonnan. Egy mosolygós kép - félsiker! Ki a csuda akarna egy szirti morccal együtt dolgozni, akivel ránézésre is nehéz tíz percnél többet eltölteni egy helyiségben? Öltözködésben érdemes a szolid elegancia elvét követni: nem feltétlen öltöny / kiskosztüm, csak ha a munkakörhöz megfelelően abban járok dolgozni, de mégse festős szerkó, melós ruha, szakadt farmer stílus legyen. A fotó lehet hagyományos igazolványkép, portfólió típusú önéletrajzoknál fotó rólam - munka közben.
Fontos a fotó mérete: a jelentkezés, csatolmányokkal együtt maradjon 3 mega alatt, különben nem megy át a csatolt fényképes önéletrajz.
Külföldre jelentkező álláskeresőkkel folytatott munkában azt tapasztaltuk, hogy egyre gyakrabban kifejezetten tiltják a fotó csatolását, mert diszkriminációra ad lehetőséget. Amennyiben a hirdetőnek ez az elvárása, természetesen nem javasolt fotót csatolni.
"Ma már a legtöbb állásportálon vagy az álláskeresőket segítő weboldalakon számtalan önéletrajz mintát találhatunk, amelyek segítségével elkészíthetjük az aktuális irányzatoknak leginkább megfelelő, professzionális önéletrajzunkat. Mégis akad néhány olyan tipikus – első hallásra talán aprónak tűnő – hiba, melyet gyakran elkövetnek a pályázók nem is sejtve, hogy ezzel mennyire rontják a saját esélyeiket."
Sokféle "okos tanáccsal" látnak el bennünket álláskeresés témában, nehéz kiválasztani, kinek higgyünk.
Csatlakoznék a cikk írójához: gyakran találkozunk hasonló helyzetekkel az Álláskereső Klubban is, amikor rögtön egy "öngóllal" indít a jelentkező. Azt mondják: a baseball első szabálya: ne verd meg magad! Ez jutott eszembe például néhány vicces / szokatlan / megdöbbentő e-mailcímről, amelyről álláskeresők hirdetésekre jelentkeznek. Lehet, hogy a magánéletben OK egy olyan e-mail, amely így kezdődik: wildcat@... fekaboy@... mzperx@... sithlovag@... caligula@...- de: állásinterjúztatóként mondom, hogy nehéz komolyan venni álláskeresés szempontból, problémás visszakeresni a többszáz jelentkezőből, ha nem a jelentkező neve az email cím eleje - amire könnyen visszaemlékszem. Láttam olyan jelentkezést is, ami a haromgyerekemvan@... emairől érkezett. Nem szabad hangsúlyozni azokat a dolgokat, melyek álláskeresés szempontból negatív üzeneteket tartalmazni, hátrányba hozzák a jelentkezőt!
Problémásnak gondolom a rossz fényképet is. Ma Magyarországon még jó, ha fényképes önéletrajzot csatolunk - feltéve, hogy a fénykép kedves, rendezett és munkaképes állapotban készült. Egy buliban készült fotó lehet, hogy vicces, de nem megfelelő, éppúgy, mint amiről látszik, hogy kivágtuk valahonnan. Egy mosolygós kép - félsiker! Ki a csuda akarna egy szirti morccal együtt dolgozni, akivel ránézésre is nehéz tíz percnél többet eltölteni egy helyiségben? Öltözködésben érdemes a szolid elegancia elvét követni: nem feltétlen öltöny / kiskosztüm, csak ha a munkakörhöz megfelelően abban járok dolgozni, de mégse festős szerkó, melós ruha, szakadt farmer stílus legyen. A fotó lehet hagyományos igazolványkép, portfólió típusú önéletrajzoknál fotó rólam - munka közben.
Fontos a fotó mérete: a jelentkezés, csatolmányokkal együtt maradjon 3 mega alatt, különben nem megy át a csatolt fényképes önéletrajz.
Külföldre jelentkező álláskeresőkkel folytatott munkában azt tapasztaltuk, hogy egyre gyakrabban kifejezetten tiltják a fotó csatolását, mert diszkriminációra ad lehetőséget. Amennyiben a hirdetőnek ez az elvárása, természetesen nem javasolt fotót csatolni.
2011. november 13., vasárnap
Hol nézelődjünk?
Az Álláskereső Klubban gyakran kérdezgetnek minket: hol találtátok ezt vagy azt a hirdetést?
Az alábbiakban mutatunk néhány hasznos linket!
Sokféle szakmára jó álláskereső portálok:
Az allas.lap.hu oldalon van még sok, de ezek többségében nem rendelkeznek saját hirdetésekkel, csak más portáloktól veszik át a hirdetéseket.
Nem szoktunk hírleveleket kérni, mert akkor telepakolják a postaládánkat mindenfélével, nemcsak a részletesen megadott kategóriáinkkal. Inkább előnyben részesítjük a kulcsszavas keresést, leszűkítve helyre, illetve a nagy kategóriák időrendben legyűjtött hirdetéseit.
folyt. köv...
2011. november 12., szombat
Az álláskeresés hatékony technikái
„Az álláskeresés sokszor fárasztó és stresszes folyamat. Épp ezért fontos, hogy mentálisan is jól felkészüljünk, mielőtt belevágunk. Az alábbi tanácsok minden álláskereső számára jól jöhetnek, akár zöldfülű pályakezdők vagyunk - akik most ismerkednek az álláspiaccal – akár tapasztaltabb szakemberek, akik tovább tippeket keresnek, hogyan tehetnek jó benyomást az állásinterjún.” - olvashatjuk a következő linken.
Valóban, gyakran emlegetjük, hogy az álláskeresés főállású munka, úgyis kell kezelni. Érdemes sok időt tölteni vele – és a sok időt hatékonyan strukturálni! Az elmúlt 10 évben rengeteget változott az álláskeresés folyamata, ami régen hatékony technika volt, ma már talán elavult.
Sokkal célirányosabban kell a ceruzánkat kihegyezni az önéletrajz megírása során, tudatosabban kell használnunk az álláskeresés csatornáit.
Szerencsére az álláskeresés modern technikái mindenki számára elsajátíthatóak, csak időt kell rá szánni!
2011. november 11., péntek
A sikeres állásinterjú titkai
"Egy dolog biztos: akár sikeres volt az állásinterjú, akár nem, a jelöltek tudni szeretnék, miért döntöttek ellenük vagy éppen mellettük a kiválasztást végzők. Miért volt jobb a másik jelentkező? Vagy ellenkezőleg: mi az, amivel sikerült megnyerni az interjúztatókat..." - olvashatjuk az alábbi linken.
Valószínűleg nincsenek általános érvényű tanácsok, miként is kellene az állásinterjún viselkedni, hiszen ez nagy mértékben függ az álláskereső személyiségétől, a megcélzott munkakörtől. Ezért fenntartással kell fogadnunk a „hasznos tipp” típusú linkeket, hiszen ami az egyik embernek természetes, az a másik esetében nehezen kivitelezhető.
Kétségtelen, hogy azoknál a szakmáknál, munkaköröknél, ahol fontos a jó fellépés, a megjelenés, hasznos, ha az álláskereső maga is kezdeményező, kreatív, határozott. Fontos a hitelesség és az őszinteség is, viszont kerülendőek a negatív üzenetek.
Sokszor jó gondolat az egyéni stratégia kitalálásához professzionális segítséget igénybe venni.
Valószínűleg nincsenek általános érvényű tanácsok, miként is kellene az állásinterjún viselkedni, hiszen ez nagy mértékben függ az álláskereső személyiségétől, a megcélzott munkakörtől. Ezért fenntartással kell fogadnunk a „hasznos tipp” típusú linkeket, hiszen ami az egyik embernek természetes, az a másik esetében nehezen kivitelezhető.
Kétségtelen, hogy azoknál a szakmáknál, munkaköröknél, ahol fontos a jó fellépés, a megjelenés, hasznos, ha az álláskereső maga is kezdeményező, kreatív, határozott. Fontos a hitelesség és az őszinteség is, viszont kerülendőek a negatív üzenetek.
Sokszor jó gondolat az egyéni stratégia kitalálásához professzionális segítséget igénybe venni.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)